X
تبلیغات
زولا
 
داوری فوتبال
نوشته شده توسط رضا عبدوس داور ملی فوتبال از سمنان
شنبه 25 تیر‌ماه سال 1390 :: 06:44 ب.ظ ::  نویسنده : رضا

« بدون شک ورزش فوتبال محبوب‌ترین و پرطرفدارترین رشته ورزشی در اغلب کشورهای دنیا است.

فوتبال جدا از ساختار مدیریتی خود از عناصر مهمی چون ورزشکاران، مربیان، تماشاچیان، طرفداران، داوران و ... تشکیل شده است، که در حال حاضر بحث داوری آن همانند سایر بخش‌ها، شکل علمی به خود گرفته و به تحصیل و تجربه نیازمند است.

بدون داشتن برنامه ریزی جامع و کامل ، برگزاری کلاس های توجیهی برای افزایش سطح دانش داوری ، ارزیابی قضاوت داوران و ارائه بازخورد و جذب داوران مستعد و علاقه مند نمیتوان به قله های پیشرفت در این امر رسید .

هیئت فوتبال استان سمنان به عنوان متولی این امر وظیفه بسیار سنگینی را عهده دار می باشد .

در زمانی که استان سمنان از وجود یک تیم در لیگ کشور محروم بود ، داوری آن در بالاترین سطح فوتبال کشور حرفهائی برای گفتن داشته است . تلاش و پیگیریهای رئیس محترم کمیته داوران جناب آقای اخلاقی در حالی صورت گرفته است که متاسفانه هیئت فوتبال استان شرایط لازم برای برگزاری حتی یک کلاس توجیهی را در اختیار این کمیته قرار نداده است .

چگونه می توان با سایر استانها جهت حضور در لیگ های بالاتر به رقابت پرداخت در حالیکه  در 3 سال گذشته حتی یک کلاس توجیهی  برگزار نگردیده است . در حالیکه سایر استانها در طول فصل حداقل 2 بار کلاس توجیهی برگزار می کنند و از آخرین اخبار و تغییرات قوانین داوری مطلع و آگاه هستند .

به نظر میرسد که حضور پررنگ داوران استان در مسابقات کشوری در سال های گذشته بطوریکه  امروز در داوری فوتبال  سید حسین زرگر ، حسن رستم زاده ، رضا عبدوس ، هادی طوسی ، حسین زیاری و محمد جلیلوند و در داوری  فوتسال اصغر علی بیگی ، محمد علی ترحمی ، عبدالحسین شاهی و مرتضی جانبکلو   نمایندگان شایسته ای در لیگ های مختلف کشوری هستند (.که جا دارد از زحمات آقای اخلاقی که واقعا بدون داشتن کوچکترین امکاناتی از داوران  خود حمایت کرده است تقدیر و تشکر گردد . ) ارزش برنامه ریزی مناسب و توجه بیشتر به این عزیزان را داشته باشد .

بیان ، نداشتن منابع مالی کافی در عدم توجه به نیاز های داوران و عدم برگزاری کلاسهای آموزشی و توجیهی ، نمی تواند بهانه مناسبی برای این امر باشد .

توجه به نیاز داوران ، برگزاری کلاسهای آموزشی ، برگزاری مراسم تقدیر و تشکر از پیشکسوتان داوری و داوران فعال کشور و ... می تواند باعث  انگیزش و ایجاد پشتوانه داوری برای این استان باشد .

نویسندگان

رضا (719)
آمار وبلاگ

تعداد بازدیدکنندگان: 109181